Kredytowe rady

Gdy nie wiesz, jak wybrać najlepszy kredyt

  • Thursday, September 24, 2020

Myślisz o zakupie samochodu, ale nie masz wystarczającej ilości gotówki, dlatego myślisz o wzięciu kredytu samochodowego? Co powinieneś o nim wiedzieć?

Kredyt samochodowy to rodzaj umowy zawieranej z bankiem w rezultacie, której bank pożycza nam określoną kwotę pieniędzy. Stanowi on rodzaj kredytu celowego, innymi słowy w umowie określony zostanie cel, na który kredyt zostanie przeznaczony. W przypadku kredytu samochodowego pożyczone pieniądze muszą iść na zakup pojazdu pokroju samochodu, motoru, autobusu czy motorówki. Zazwyczaj kredyt taki daje możliwość wynegocjować jego spłaty na kilka lat. Zazwyczaj kwota pożyczki jest też wyższa niż kredytu gotówkowego, ponieważ bank posiada zabezpieczenie w postaci samochodu. Najczęściej spotykany wariant pod względem czasu trwania kredytu to 36 miesięcy, ale zdarza się i 10 lat. Co ciekawe kredyt samochodowy jest również niżej oprocentowany niż kredyt gotówkowy, dlatego właśnie wiele osób, które myślą o zakupie własnego pojazdu, sięga po ten rodzaj kredytu.

Chociaż kredyt samochodowy kojarzy się wielu osobom z zakupem nowego samochodu, to tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy zakupili za jego pomocą samochód używany. W tym przypadku jednak bank może mieć specjalne wymagania, dotyczące wieku samochodu, który nie powinien przekraczać określonej ilości lat. Jakie rodzaje kredytu samochodowego wyróżniamy? Pierwszy z nich to kredyt standardowy, co miesiąc spłacamy ratę, która jest równa, choć zmienia się w niej kwota odsetek. Kolejny rodzaj kredytu to kredyt jednoratowy, oferują go banki samochodowe. Zazwyczaj pierwszą część kredytu spłacamy na wstępie i jest ona wysoka, bo może wynosić nawet połowę całej wartości samochodu. Pozostałą kwotę wpłacamy w umówionym czasie, kredyty takie nie są zazwyczaj oprocentowane. To produkt dla osób, które mają już spory wkład własny, ale brakuje im nieco do całości samochodu. No i na koniec kredyt balonowy, który cechuje niskie oprocentowanie i niskie raty miesięczne. Tego rodzaju kredyt pozwala nam spłacić około 80% wartości samochodu, a następnie w ostatniej racie pokrywamy pozostałą wartość samochodu lub też możemy zdecydować się na wycenienie wartości naszego samochodu i zakupu nowego auta, za pozostałą kwotę zobowiązania, która zostanie przeznaczona na pierwszą ratę. Dlatego, jeśli w momencie zakupu samochodu wiemy, że niebawem będziemy chcieli zakupić nowy, wtedy warto wybrać tego rodzaju kredyt.

W jaki sposób bank przyznaje kredyt? Przede wszystkim weryfikując naszą zdolność kredytową w oparciu o dostarczone dokumenty dotyczące naszych zarobków. Przy czym ocena ta może różnić się w zależności od banku, zobacz na finansowa-strona.pl jak należy wybierać takie oferty. Dlatego, jeśli jeden bank nam odmówi, wcale nie musimy się zniechęcać, inna placówka może nam bowiem udzielić pożyczki. Dlatego warto zrobić rozeznanie i zainteresować się ewentualnie kilkoma pożyczkami. Sprawdzając je pod kątem opłacalności. Sprawdźmy przede wszystkim parametry takie jak prowizja czy oprocentowanie. Pomóc może nam w tym porównywarka kredytowa, a za sprawą kalkulatora kredytowego obliczymy wstępnie koszty i wysokość naszej raty. Dzięki temu przekonamy się, czy tego rodzaju zobowiązanie to na pewno dobre rozwiązanie w naszej sytuacji i czy jesteśmy w stanie je spłacić. Dlatego warto to zrobić, jeszcze przed udaniem się do banku w ten sposób odpowiednio się do tej wizyty przygotujemy. Nie będziemy też zaskoczeni ofertami banków ani terminami, którymi operują pracownicy tej placówki podczas rozmowy z nami.

Posted by pomocny at 10:13:48.