Kredytowe rady

Gdy nie wiesz, jak wybrać najlepszy kredyt

  • Tuesday, July 7, 2020

Kredyt gotówkowy to wygodne rozwiązanie dla osób, które szukają szybkiego zastrzyku gotówki, jednak wyższego niż chwilówka. Co jednak, jeśli spóźnimy się ze spłatą zobowiązania? Jakie czekają nas konsekwencje?

Czasami zaciągamy kilka kredytów, które następnie spłacamy, czego efektem może być pomyłka w spłacie i jej opóźnienie. Innym razem z powodów kłopotów finansowych opóźniamy się w spłacie raty. Co zrobić, jeśli wiemy, że nie będziemy w stanie spłacić raty na czas? Po pierwsze warto wiedzieć, że opóźnienie w spłacie kredytu jest poważną sprawą. W przypadku nieterminowej spłaty kredytu, bank nalicza odsetki karne, zazwyczaj wynoszą one czterokrotność stopy lombardowej. Dodatkowo w tabeli opłat możemy znaleźć cały wykaz opłat, którymi to bank może nas obciążyć, jeśli nie spłacimy kredytu w terminie. Jeśli dojdzie do spóźnienia w spłacie koniecznie musimy skontaktować się z bankiem w celu ustalenia rozwiązania tej sytuacji. Jak najszybciej zwróćmy pieniądze z raty kapitałowo-odsetkowej. Brak kontaktu to najgorsze, co możemy zrobić. Nie odkładajmy tej sprawy w nieskończoność. Zachowanie takie może działać wyłącznie na naszą niekorzyść. Jeśli wiemy, że obecnie nie mamy pieniędzy na to, by uregulować zobowiązanie, ale, że niebawem będziemy mogli ją spłacić, wtedy koniecznie poinformujmy o tym bank. Warto też uregulować chociaż część swojej raty. Banki życzliwszym okiem patrzą na takie próby uregulowania długu. Czasami bank może nam zaproponować restrukturyzację długu oraz przesunięcie czasu spłaty nawet o kilka miesięcy. Czasami możemy też wydłużyć czas kredytowania. Dlatego opóźnienie w spłacie kredytu warto zgłosić bankowi możliwie jak najszybciej. Dzięki temu będziemy mieli szansę na wynegocjowanie lepszych warunków. Czasami bank może zaoferować nam czasowo spłatę rat kredytu. W umowie kredytowej zazwyczaj zawarte są wszystkie z wymienionych możliwości rozwiązania problemów ze spłatą. Zazwyczaj wystarczy dobrze uargumentować naszą prośbę, by bank spojrzał na nas przychylnie. Jeśli będziemy mieli problemy ze spłatą, wtedy bank nie zwlekajmy.

Czasami bank oferuje ubezpieczenie, które w razie problemów z finansami pozwalają pomóc kredytobiorcom, ponieważ wtedy choć na pewien czas uzyskujemy pomoc od towarzystwa ubezpieczeniowego. Ustawa mówi, że gdy pojawi się problem w spłacie zobowiązania, wtedy kredytodawca powinien wezwać zalegającego do uiszczenia zalegającego zobowiązania. W tym czasie, jeśli zalegamy ze spłatą możemy rozpocząć z bankiem negocjacje i wnioskować o wakacje kredytowe albo zmianę związaną z warunkami zadłużenia. Bankowi w końcu też zależy na spłacie zaciągniętego przez nas zobowiązania. Bank może zaproponować nam więc wydłużenie okresu spłaty zobowiązania albo wzięcie karencji w spłacie kredytu. Przez co rata miesięczna stanie się mniejsza. Jeśli jednak będziemy unikać kontaktu z bankiem, wtedy bank może skorzystać z pomocy zewnętrznych windykatorów. Dlatego w razie takiej sytuacji nie spóźnijmy się z kontaktem z bankiem, będziemy mieli większe szanse na pozytywne rozpatrzenie sytuacji, jeśli tylko nie będziemy odwlekać kontaktu z bankiem, dlatego nie róbmy tego. Pomimo, że jest to dla nas sytuacja stresująca i nie wiemy jak ostatecznie placówka zareaguje na nasze opóźnienie. Pamiętajmy, że takie sytuacje są dość powszechne, dlatego bank jest przygotowany i najpewniej postara się ułatwić nam zaistniałą sytuację.

Posted by pomocny at 11:50:51.